Kezdőlap Hírek Kultúra MITEM 11.

MITEM 11.

49
0

Jó hangulatú, várakozásokkal teli, pezsgő-nyüzsgő megnyitó, teltházas, nagy sikerrel bemutatott klasszikus-adaptáció, állva tapsoló nézők és színészek a nézőtéren, zsúfolt közönségtalálkozó – elkezdődött a 11. MITEM programja. A Plovdivi Drámai Színház igazán méltó előadással indította el az idei nemzetközi találkozót, s méltán aratott nem mindennapi sikert.

„Sorsát mindenki önmaga választja” – hangzott az idei találkozó első előadásának, az Odüsszeusznak a tételmondata, amely sajátosan rímel a 11. évébe lépett Madách Nemzetközi Színházi Találkozó eltelt évtizedére, hiszen ez az út is egy választás eredménye. Közel egy évtizeddel ezelőtt még lehetetlen küldetésnek látszó választásé, amelyben az döntetett el, hogy a világszínház értékeit egy fesztiválon, Budapesten is meg lehet mutatni. A bölcsesség szerint az út a fontos, nem a cél, de az út rendkívüli voltát nyilvánvalóan mutatja, hogy ez vezetett el a 2023-as Színházi Olimpia megrendezéséhez, amelyről az első MITEM idején még nem is álmodtak a szervezők.
Nem véletlen tehát, hogy a 11. MITEM hivatalos megnyitóján ennek az útnak az állomásait idézték fel a felszólalók. „A 21. század színháza nálunk itthon van.” „Ez a találkozó évről évre példát mutat a világnak nyitottságról, érdeklődésről, megbecsülésről” – erről beszélt Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára, aki felhívta a figyelmet az idei találkozó specialitásaira, mint például Alessandro Serra világpremierje, vagy a török-magyar kulturális évad részeként érkező két török produkcióra.
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója a MITEM kapcsán nagyon fontosnak nevezte, hogy a kezdetektől fogva a találkozások helyszíne volt, ahol az egymásnak sokszor ellentmondó nézetek és gondolatok is teret kapnak: „Már az elején úgy döntöttünk, hogy ez egy nyitott hely lesz, itt vitatkozni lehet, párbeszédet lehet folytatni, nincsenek kötelező narratívák, nem kell kötelezően egyféleképpen gondolkozni a világról. Itt mindenki iránt elfogadókészséget, tiszteletet tanúsítunk, ezt tudja mindenki, aki végigkövette az eddigi tíz évet.” „Elég végignézni azt a 297 előadást, amely itt megfordult eddig, mennyi ízlés, vélemény, esztétika jelent meg itt. Bartókot tartottuk szem előtt, aki szenvedélyesen szerette a saját kultúráját, miközben képes volt befogadni a világot” – hangsúlyozta.

A 11. MITEM folytatásában szintén a görögök dominálnak, ezúttal alkotóként, hiszen a következő napokban Theodórosz Terzopulosz és Szavvasz Sztrumposz rendezéseit láthatjuk, és a színházbarátokat szeretettel invitáljuk arra a szakmai beszélgetésre is, amely az ókori görög mítoszok, tragédiák kortárs átirataival foglalkozik április 8-án, hétfőn 17 órától.

A programban április 8-án, hétfőn 19 órától Euripidész Bakkhánsnők c. műve látható
Theodórosz Terzopulosz rendezésében, a Nemzeti Színház tarsulatától.

Április 9-én, kedden 19 órától Csehov Sirálya, Szavvasz Sztrumposz rendezésében, az athéni Zero Point Theatre társulatának előadásában.

Április 10-én, szerdán 19 órától Samuel Beckett Godot-ra várva c. művét tekinthetik meg Theodórosz Terzopulosz rendezésében, olasz színházi koprodukcióban, az Emilia Romagna Teatro Fondazione és a modenai Teatro Nationale produkciójában.

Április 11-én, csütörtökön az Anna Karenina látható, melyet a nemrég elhunyt kiváló rendező, Rimas Tuminas állított színpadra a Tel-Aviv-i a Gesher Színház produkciójában.

Április 12-én, pénteken két Georgiából, Tbilisziből érkező produkciót láthatnak az érdeklődők. 17 órától az AIA (Az aranygyapjú mítosza alapján) készült művet a Shota Rustaveli Színház és Film Állami Egyetem hallgatóinak előadásában, a rendező Tata Tavdishvili és Tato Geliashvili. 19 órától látható Horace McCoy regénye alapján készült A lovakat lelövik, ugye? című előadás, amit a Tbiliszi Színházi Központ és a Liberty Színház társulatával Avtandil Varszimasvili állított színpadra.

Április 13-án igazi kuriózum lesz a színház kedvelőinek: 14 órakor kezdődik Jan Fabre
MÍTIKASZ-CSÚCS (AZ OLÜMPOSZ TETEJÉN) c. előadása, amely Belgiumból, az antwerpeni Troubleyn Laboratorium produkciójában érkezik.

Április 14-én, vasárnap 16 órától pedig azt a mozgásszínházi előadást láthatjuk majd, amelyet a 2023-ban, a Színházi Olimpián bemutatott gigantikus Madách-projekt nyomán gondolt tovább két fiatal grúz rendező Tata Tavdisvili és Tato Geliasvili Az ember tragédiája című előadása mellett 19 órától A mester és Margarita is szerepel a programban, Aleksandar Popovski rendezésében, a Nemzeti Színház társulatával.

Az előadások, szakmai programok összefoglalói, a MITEM-krónikák a www.mitem.hu oldalon olvashatók.